Εκπαιδευτική επίσκεψη στη Δημοτική Πινακοθήκη και στη Δημοτική Βιβλιοθήκη Μυτιλήνης

Οι μαθητές του σχολείου μας επισκέφτηκαν τη Δημοτική Βιβλιοθήκη της Μυτιλήνης και στη συνέχεια τη Δημοτική Πινακοθήκη της πόλης. Στη βιβλιοθήκη, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά το χώρο μιας βιβλιοθήκης, να αναζητούν βιβλία, να τηρούν τους κανόνες της, να φτιάξουν το εξώφυλλο ενός βιβλίου και να κατασκευάσουν σελιδοδείκτες. Στη συνέχεια, επισκεφτήκαμε το πάρκο της Αγίας Ειρήνης, όπου τα παιδιά έπαιξαν και διασκέδασαν. Τέλος, η εκδρομή μας έκλεισε με την επίσκεψη στη Δημοτική Πινακοθήκη. Εκεί, τα παιδιά είδαν και θαύμασαν από κοντά τη “Χάρτα” του Ρήγα Φεραίου και την “Καρδιά” του Μιαούλη. Περιηγήθηκαν, επίσης, και στους άλλους χώρους της πινακοθήκης και είδαν από κοντά έργα σπουδαίων καλλιτεχνών.